Celkové vibrace kola

Diskuze nad technickými problémy

Moderátoři: j-z, Velkocus

Odpovědět
Uživatelský avatar
nulrum
Příspěvky: 109
Registrován: ned 23. říj 2016 0:51:51

Celkové vibrace kola

Příspěvek od nulrum »

Ahoj, možná je to nošení dříví do lesa, ale všiml jsem si, že pokud řetěz k rozetě dostatečně napnu, vibrace docela zmizí. Alespoň dost podstatně. Otázka je jak moc svědčí toto napnutí motoru, hlavně jeho spojkovému ložisku. Řetěz totiž sebou neskutečně háže a celé se to přenáší jako vibrace do rámu kola.
Naposledy upravil 2 dne nulrum; celkem upraveno 0x.


RBMK
Příspěvky: 90
Registrován: pon 11. zář 2017 13:49:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové vybrace kola

Příspěvek od RBMK »

Já zvolil kompromis mezi volností řetězu a kraválem. Vibrace nepociťuji, jen občas to veme kryt zevnitř, tak to cinkne. Průhyb volný do 2cm mezi krajními polohami mezi motorem a napínákem. Jestli ti to vibruje, tak zmáčkni chcípák, třeba vibrace přestanou :-) Pokud ne, máš blbě posazenou rozetu.
Rozhodně bych nedopínal nafest, ložiska ti poděkují. Tyhle vaklavý čínský řetězový náhony vždycky budou dělat kravál, s tím se musí žít a řešit, až když to přeřve (netuněný) motor.

Úplně TOP možnost by byla postavit pružinový napínák s omezovačema výkyvu a případně i tlumičem posunu, třeba modelářským na RC auto nebo s integrovanou pružinou z haupny/kufru auta, ve šrotech, sběrnách a smetištích se toho válí hafo a většina funguje normálně. Jestli ti to bude fungovat, udělám ho taky :-)


Uživatelský avatar
nulrum
Příspěvky: 109
Registrován: ned 23. říj 2016 0:51:51

Re: Celkové vybrace kola

Příspěvek od nulrum »

No nejlepší by asi byl pohon remenem. To by se, ale musel najit nejaky strojar co by to nakreslil (pastorek v motoru a rozetu) a pak sehnat nekoho kdo to vyrobi. To uz jsem, ale v oblasti snu ci sci-fi.
P.S. ted me napadlo, ze pastorek by snad sel sundat z motoru pracky.
Naposledy upravil 1 dne nulrum; celkem upraveno 0x.


Wolfgar
Příspěvky: 62
Registrován: úte 23. led 2018 21:19:08

Re: Celkové vybrace kola

Příspěvek od Wolfgar »

Remen z pracky je dost uzky, na motokolo by to urcite chtelo neco fortelnejsiho. Stejne tak jako jdou sehnat remenice na kolo ale zase je to jen centimetr sirka remenu. Udelat model neni az tak problem, jenze zase je to kus moc siroky na to aby sel vyriznout laserem takze jedine vyfrezovat a najit nekoho kdo to udela za rozumnou cenu je trochu problem.


Honza
Příspěvky: 116
Registrován: sob 15. říj 2016 20:15:53

Re: Celkové vybrace kola

Příspěvek od Honza »

no, vibracím asi není důvod vykat, že ano... Pohon řemenem (myšleno klínovým) je nesmysl, má to příliš velké ztráty na tření. Ozubený řemen by byl OK, ale cena bude přesahovat cenu kola s motorem.


Kus5
Příspěvky: 271
Registrován: sob 12. kvě 2018 15:12:56

Re: Celkové vybrace kola

Příspěvek od Kus5 »

Podle mne způsobuje vibrace nevyvážená klikovka. Já měl podobný problém u mopeda, úplně mě brněly ruce. Klika se nechá lehce vyvážit. Upneš za jednu poloosu do soustruhu a otáčíš rukou sklíčidlem. K setrvačníku se přiblížíš kudlou. Potom stačí poťukávat gumovou paličkou na vystředěný setrvačník, až se stočí do osy. To samé po upnutí druhé poloosy. Tím, že narveš řetěz jen celý motor zatlumíš.


Honza
Příspěvky: 116
Registrován: sob 15. říj 2016 20:15:53

Re: Celkové vybrace kola

Příspěvek od Honza »

tak to je, ale málokdo to doma zvládne. Už půlení jinak funkčního motoru je samo o sobě riziková činnost.


bo-to
Příspěvky: 489
Registrován: stř 22. dub 2015 12:11:54
Fotky: http://www.moto-kola.estranky.cz/
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové vybrace kola

Příspěvek od bo-to »

Honza píše: úte 03. črc 2018 11:49:07 tak to je, ale málokdo to doma zvládne. Už půlení jinak funkčního motoru je samo o sobě riziková činnost.
Přikláním se k Honzovi .......mam na soustruhu vyváženou klikovku na 0,001 mm vibtace minimalní . vyměna ložisek za ty co nejlepší a hravě zvládnu 170 km bez mravenců v těle .......!!!!!!!!!! BO-TO ........


Kus5
Příspěvky: 271
Registrován: sob 12. kvě 2018 15:12:56

Re: Celkové vybrace kola

Příspěvek od Kus5 »

Řekl bych, že se přikláníš spíš ke mně než k Honzovi. Ty vibrace jsou jasný. Pavel


Uživatelský avatar
nulrum
Příspěvky: 109
Registrován: ned 23. říj 2016 0:51:51

Re: Celkové vibrace kola

Příspěvek od nulrum »

Pohon řemenem (myšleno klínovým) je nesmysl, má to příliš velké ztráty na tření.
Asi ne tak úplně, už jsem jich pár viděl,na fotkách, ale neslyšel zkušenosti. Myslel jsem samozřejmě ozubený řemen. Nebo ten co se dává do současných praček. (Nevím jak se mu nadává, má podélné "zuby"? Jsem jen elektrikář, strojařinu a češtinu jsem viděl z vlaku.)
K těm vibracím: klikovka vyvážit - to je bez debat. (Snad jednou až budu půlit motor. Jenže na soustruh jsem si naposledy sáhl na učňáku a to je mooc dlouho.) Myslel jsem, že se mi ten řetěz jako rozkmitá když mu nechám přílišnou "volnost". Už jsem to pořešil pružinovým napínákem s vymezeným rozsahem. Je to tady na fóru několikrát. O ten doraz jde především aby se nekousal řetěz (což se mi stalo s tím "originál" pružinovým napínákem.
Jo dá se na webu vyhledat "služba" centrování klikovky, ale jak jsem napsal - až budu půlit motor nebo přes zimu.


Kus5
Příspěvky: 271
Registrován: sob 12. kvě 2018 15:12:56

Re: Celkové vibrace kola

Příspěvek od Kus5 »

Prověřené, zda neváže magnetofon, jak píše kolega:
Ahoj Motokoláři,,,,,,,,,
zajíždět pomalu tak 25km/h.......po 100 km za tepla dotahovat šrouby na hlavě za tepla dotáhnout svíčku a pozorovat jestli se pod hlavou a kolem svíčky neobjevují tmavé mastné skvrny .....dále s citem dotáhnout výfuk u válce a kontrolovat unik oleje ....a po 200km dát trochu vazelíny na ozubená kola.......
Mě to prskání děla svíčka střílelo to kolem těsnění .......špatně obrobena plocha na svíčku ....Po 500km vše utichlo a táhne v klidu...... pokud má někdo SKY HAWK ...doporučuji zkontrolovat zda vám neháže magneto po osoutruření jsem odstranil otřesy a jede super v klidu ve vysokých otáčkach .........snad ty rady někomu pomohou BO-TO ........


Kus5
Příspěvky: 271
Registrován: sob 12. kvě 2018 15:12:56

Re: Celkové vibrace kola

Příspěvek od Kus5 »

Promiň, text mi zkur kontrola pravopisu


Kus5
Příspěvky: 271
Registrován: sob 12. kvě 2018 15:12:56

Re: Celkové vibrace kola

Příspěvek od Kus5 »

Je to příspěvek od bo-to


Odpovědět