Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Kde koupit, na co se zaměřit, jaký typ, ...

Moderátoři: j-z, Velkocus

Odpovědět
pavelt74
Příspěvky: 58
Registrován: sob 25. dub 2015 0:11:17

Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od pavelt74 »

Zdravím,tak jsem dokončil projekt mého motokola. Jede to docela pěkně,variátor nekňučí jenom motor docela řve.Chtělo by to jiný výfuk.Do kopce to jede 30km/h a po rovině 45. Z kopce vypínám motor a za jízdy jde pohodlně nastartovat. Jinak do kopce mu klidně šlápnu a nenechám se tahat.Zadní ráfek jsem dal zesílený,ještě by to chtělo odolnější plášt'.Palivová nádrž větší z 0.6l na 1.2l.
Přílohy
P8100227.JPG
P8100225.JPG
P8100224.JPG
P8100228.JPG
P8100229.JPG
P8100230.JPG
P8100231.JPG
P8100226.JPG


Honza
Příspěvky: 116
Registrován: sob 15. říj 2016 20:15:53

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od Honza »

Hezké, tak ať to jezdí! :-)


Uživatelský avatar
j-z
Administrátor
Příspěvky: 727
Registrován: ned 06. črc 2014 13:47:50
Fotky: http://www.motokolari.cz/app.php/gallery/album/4

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od j-z »

Palec hore!


j-z (Jiří) | admin@motokolari.cz
Ne všemu rozumím, ale vždy rád poradím
pavelt74
Příspěvky: 58
Registrován: sob 25. dub 2015 0:11:17

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od pavelt74 »

Kluci díky. Však to taky trvalo s přestávkami a přemlouváním skoro 2 roky. Jistě by bylo co ještě vylepšovat a hrát si s převody a laděním variátoru,ale zatím budu jezdit a nechám to na zimu.Jen ten hluk výfuku mě dráždí,když jsem jel do kopce,hlavou se proháněla myšlenka o elektrokole a tichu,ale fuj!


p323
Příspěvky: 36
Registrován: sob 23. čer 2018 7:29:09

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od p323 »

Zajímavej stroj. Nevšední podívaná. Ať to jezdí👏👍


petr2M
Příspěvky: 117
Registrován: stř 26. lis 2014 11:41:40
Fotky: http://petr2m.rajce.idnes.cz/

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od petr2M »

Mezi motorem a šlapkami je další volnoběžka - máš vzadu na náboji našroubovanou jednokolečkovou volnoběžku a na to pak to tříkolečko?
To by mohlo fungovat... :-)


pavelt74
Příspěvky: 58
Registrován: sob 25. dub 2015 0:11:17

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od pavelt74 »

Ano,na náboji je našroubována volnoběžka a do ní jsem vytočil nátrubek se závitem,na který je našroubováno tříkolečko a ještě jsem umístil do vniřku nátrubku jedno ložisko,aby nebyla tolik namáhána osa.Už se pracuje na vylepšení převodu,místo rozety 44z bude 48z a do variátoru dám těžší válečky.


PLV
Příspěvky: 5
Registrován: pát 17. črc 2015 9:22:30

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od PLV »

Ten variátor je zajímavá věc, ale motor vzadu je slepá ulička a startování bez možnosti rozšlapáním je nepraktické. Správné motokolo musí mít motor uvnitř rámu a start rozšlapáním. Až ještě nějaký genius vymyslí za jízdy a z místa řidiče vypínatelnou volnoběžku, nebude mít tato koncepce chybu. Zatím je tou nemožností, vypnout za jízdy pohon motorem, kolo s pomocným motorem deklasováno na moped. A motor vzadu znemožňuje použít nosič na vození nákladu, takže s takovým kolem jen na krátký výlet s batohem na zádech, nebo košík na předních řídítkách, což moc praktické není. A vím, že se většině budou jevit moje názory divné, ale je to tak.


Uživatelský avatar
j-z
Administrátor
Příspěvky: 727
Registrován: ned 06. črc 2014 13:47:50
Fotky: http://www.motokolari.cz/app.php/gallery/album/4

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od j-z »

PLV píše: stř 18. črc 2018 10:50:41 Ten variátor je zajímavá věc, ale motor vzadu je slepá ulička a startování bez možnosti rozšlapáním je nepraktické. Správné motokolo musí mít motor uvnitř rámu a start rozšlapáním. Až ještě nějaký genius vymyslí za jízdy a z místa řidiče vypínatelnou volnoběžku, nebude mít tato koncepce chybu. Zatím je tou nemožností, vypnout za jízdy pohon motorem, kolo s pomocným motorem deklasováno na moped. A motor vzadu znemožňuje použít nosič na vození nákladu, takže s takovým kolem jen na krátký výlet s batohem na zádech, nebo košík na předních řídítkách, což moc praktické není. A vím, že se většině budou jevit moje názory divné, ale je to tak.
Brašny mohou být i na předním kole, na delší túry je možné mít i vozejk.
A s tím rozšlapem - naopak si nemohu vynachválit ruční startér, byť já ho mám blíže při ruce - app.php/gallery/image/224. Výhody tohoto řešení:
  • vypínání a zapínání motoru za jízdy (z kopce, před kopcem, v kopci)
  • startování při stání na křižovatce
  • neničení zadního kola při upevnění rozety napevno do niplů
Samozřejmě se bavím o kombinaci startér - volnoběžka. Pak to není moped, ale opravdu kolo s motorkem. Není problém na něm jezdit i bez použití motoru.


j-z (Jiří) | admin@motokolari.cz
Ne všemu rozumím, ale vždy rád poradím
PLV
Příspěvky: 5
Registrován: pát 17. črc 2015 9:22:30

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od PLV »

j-z, Jasně, že pokud motor dobře chytá, dá se tak jezdit, ale můj se musí trochu déle rozšlapávat. :-). Máš na motokole pěkný stojánek. Takový nějaký si chci pořídit. Dá se něco takového koupit? Zatím jsem tedy negogloval.


zazvur
Příspěvky: 27
Registrován: sob 03. zář 2016 11:27:40

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od zazvur »

Plně souhlasím s j-z. Jen mně vadí zvýšené těžiště. Je to problém?


pavelt74
Příspěvky: 58
Registrován: sob 25. dub 2015 0:11:17

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od pavelt74 »

Zvýšené těžiště to samozřejmě má a je trochu znát při manipulaci s kolem,ale při jízdě to vůbec nepocit'iji a to jsem to testoval opravdu pečlivě.Kolega to namontoval na přední kolo a to je úplná hrůza,těžkopádně se s tím zatáčí.Zajímalo by mě ovládání kola Velosolex,zda to má podobné neduhy,přeci jen to je tovární provedení. Jinak start za jízdy je opravdu lahůdka,chytá snad na 2cm povytažené šňůry a to jsem z toho měl obavy,že se při startu rozmáznu o silnici. Spartamet měl starter elektrický a toto není o moc obtížnější start.


Uživatelský avatar
j-z
Administrátor
Příspěvky: 727
Registrován: ned 06. črc 2014 13:47:50
Fotky: http://www.motokolari.cz/app.php/gallery/album/4

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od j-z »

PLV píše: stř 18. črc 2018 12:23:18 j-z, Jasně, že pokud motor dobře chytá, dá se tak jezdit, ale můj se musí trochu déle rozšlapávat. :-). Máš na motokole pěkný stojánek. Takový nějaký si chci pořídit. Dá se něco takového koupit? Zatím jsem tedy negogloval.
viewtopic.php?f=21&t=393&p=4679&hilit=StOJAN#p4679


j-z (Jiří) | admin@motokolari.cz
Ne všemu rozumím, ale vždy rád poradím
RBMK
Příspěvky: 90
Registrován: pon 11. zář 2017 13:49:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od RBMK »

Doporučil bych v případě problémů prodlužovák startovací šňůry a kladku na rámu mezi nohama, aby jezdec tahal za šňůru od hlavy řízení k sobě a lehce nahoru, možná mírně do strany. takle to podle mě bude co nejmíň cloumat kolem, a druhou rukou kolo uřídí.


vvlastik
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 03. led 2019 20:20:13

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od vvlastik »

ahoj toto reseni motokola se mi libi ze vsech nejvice ale chci se te zeptat jestli bys to neudelal na zakazku klidne bych si to u tebe obednal jako cele kolo kolik bys tak chtel . Napis mi prosim na muj mail vfrnka@email .cz opravdu dlouho hledam takhle vireseny ctyrtaktni m otor na kolo tak ti fandim a mohl bys to patentovat a delat jako virobce tak zatim cus


PLVL

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od PLVL »

Nějak nechápu funkci tvého obráceného variátoru. To znamená, že čím motor více zabírá a je více zatížen, tím má těžší převod do rychla, protože se ti zmenšuje průměr té poháněné řemenice s pružinou. :shock:


PLVL

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od PLVL »

Nemám skůtr a nikdy jsem variátor nestudoval. Nebo na pohonné řemenici je také nějaká pružina, která se zatížením mění průměr řemenice?


PLVL

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od PLVL »

Už jsem to vygoogloval a pochopil. Na přední řemenici jsou závažíčka, která složitě, podle otáček, mění průměr pohonné řemenice. :D


Zdd
Příspěvky: 33
Registrován: pát 03. črc 2020 23:52:00

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od Zdd »

Jsou to takový válečky a jejich výměnou se dá nastavit variátor do pomala, nebo do rychla.
koho by to zajímalo. Ale je to podle mě typ x1 a teď se prodává x2 a ta má menší poměr o něco.
https://www.youtube.com/watch?v=_I5m50WlPBY


wip
Příspěvky: 221
Registrován: ned 25. led 2015 10:01:03

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od wip »

JJ to jsem měl taky ale asi jsem natrefil na šmejdu.Ze začátku super plynulé zrychlení a kopce to dalo bez problému ale začalo se to srát takže jsem měnil různé části ale už to prostě nefachalo (i když je pravda že už jsem moc nepátral po příčinách problému)


Zdd
Příspěvky: 33
Registrován: pát 03. črc 2020 23:52:00

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od Zdd »

a co se ti tam porouchávalo a kolik to vydrželo
mě dorazily nějaký věci z číny a mezi nima i variátor a někde jsem četl, že když se pořeší pár detailů, tak je spolehlivej, ale jestli je to šmejd, tak ho ani do kola nedám a použiju ho do sekačky


Zdd
Příspěvky: 33
Registrován: pát 03. črc 2020 23:52:00

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od Zdd »

jo a teď jsem někde na čína webu viděl, že prej má vydržet minimálně 500 hodin provozu :-)


Kus5
Příspěvky: 271
Registrován: sob 12. kvě 2018 15:12:56

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od Kus5 »

pavelt74 píše: ned 15. črc 2018 21:41:27 Zdravím,tak jsem dokončil projekt mého motokola. Jede to docela pěkně,variátor nekňučí jenom motor docela řve.Chtělo by to jiný výfuk.Do kopce to jede 30km/h a po rovině 45. Z kopce vypínám motor a za jízdy jde pohodlně nastartovat. Jinak do kopce mu klidně šlápnu a nenechám se tahat.Zadní ráfek jsem dal zesílený,ještě by to chtělo odolnější plášt'.Palivová nádrž větší z 0.6l na 1.2l.
Ahoj vypadá to super, jak se přenáší vibrace na celé kolo?


pavelt74
Příspěvky: 58
Registrován: sob 25. dub 2015 0:11:17

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od pavelt74 »

Ahoj,vibrace prakticky žádné,je to vše na silentblokách.


Kus5
Příspěvky: 271
Registrován: sob 12. kvě 2018 15:12:56

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od Kus5 »

pavelt74 píše: čtv 09. črc 2020 22:48:58 Ahoj,vibrace prakticky žádné,je to vše na silentblokách.
Díky, já to mám takhle, možná jsi to viděl ve vlákně Motokolo s jednoduchým motorem.
Přílohy
IMG_20200628_170649.jpg


Kus5
Příspěvky: 271
Registrován: sob 12. kvě 2018 15:12:56

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od Kus5 »

Tak mám vibrace vyřešené, motor posadím na silentbloky 25 x 10, závity M6.
Přílohy
IMG_20200710_093753.jpg


Zdd
Příspěvky: 33
Registrován: pát 03. črc 2020 23:52:00

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od Zdd »

já myslel, že silentbloky se montují standartně
jinak to je jak jízda na vibrátoru a to i s hondou


wip
Příspěvky: 221
Registrován: ned 25. led 2015 10:01:03

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od wip »

4takt takové vibrace nemá jako 2takt


Zdd
Příspěvky: 33
Registrován: pát 03. črc 2020 23:52:00

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od Zdd »

jsou menší, ale jsou tam a je to znát
a silentbloky spolu s lepším výfukem podstatně zlepší jízdní pohodu


Kus5
Příspěvky: 271
Registrován: sob 12. kvě 2018 15:12:56

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od Kus5 »

Ahoj, jak funguje sestava s variátorem na nosiči, došlo ještě na nějaké konstrukční změny? Já dávám něco podobnýho dohromady. Variátorem nejde volně točit přes řetěz, tak jedině volnoběžka.


Kus5
Příspěvky: 271
Registrován: sob 12. kvě 2018 15:12:56

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od Kus5 »



wip
Příspěvky: 221
Registrován: ned 25. led 2015 10:01:03

Re: Motokolo motor Zipper 4T + variátor

Příspěvek od wip »

ten variátor jsem měl asi špatný kus protože se to sralo ale na začátku to fungovalo suprově


Odpovědět