Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Elektroporadna

Moderátor: j-z

Trojvýfuk

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Trojvýfuk »

Zdd píše: úte 07. črc 2020 18:41:27 Evidentně máš pravdu, protože jsem nikde neobjevil ani jedinou fotku čehokoliv funkčního :---)))
A to jsem pročetl téměř celé fórum. Ale na druhou stranu to bylo poučné, alespoň vím, o čem vůbec neuvažovat. Ale toho alternátoru je škoda, fakt by se hodil. Třeba ho někdo potají sestrojil, ale nechce se dělit o své nou hau :-)
Nahoře na této stránce jsou obrázky jak takový generátor(pomaluběžný) vypadá.
Stačí zmenšit a vyrobit.Pár jsem jich udělal na větrnou elektrárnu.Takže know-how
je známo.Koupit to nejde!Vzhledem k neschopnosti střední a mladé generace něco vyrobit-
je to odsouzeno k zániku.


Zdd
Příspěvky: 33
Registrován: pát 03. črc 2020 23:52:00

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Zdd »

v tomhle vlákně jsem našel jen tohle a to je monstr
https://www.motokolari.cz/download/file ... &mode=view


Trojvýfuk

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Trojvýfuk »

Zdd píše: stř 08. črc 2020 14:07:03 v tomhle vlákně jsem našel jen tohle a to je monstr
https://www.motokolari.cz/download/file ... &mode=view
Správně.Stačí zmenšit a vyvinout takový generátor.V této podobě
to dává 14,5V až 8A. Při 120 ot/min.Jinak to nejde.


Zdd
Příspěvky: 33
Registrován: pát 03. črc 2020 23:52:00

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Zdd »

No tak to raději nabiju někde u veřejné sítě, než montovat takovou příšeru :-)


Trojvýfuk

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Trojvýfuk »

Zdd píše: stř 08. črc 2020 21:17:48 No tak to raději nabiju někde u veřejné sítě, než montovat takovou příšeru :-)
Takové příšery se používají např. v turbo soustrojích pomaluběžných
peltonových turbín(jako generátor).V přehradáchs nízkým spádem.
Rozdíl je jenom v tom, že permanentní magnety jsou nahrazeny budícím
vinutím.
Tak je také tím jasné, že to je drahé na výrobu.


Zdd
Příspěvky: 33
Registrován: pát 03. črc 2020 23:52:00

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Zdd »

Já to psal ve spojitosti s kolem. V elektrárně to nevadí, v dílně taky ne, ale i kdyby se to zmenšilo tak to bude veliký a těžký. Navíc plno práce a cena. Ale určitě by to fungovalo.


Zdd
Příspěvky: 33
Registrován: pát 03. črc 2020 23:52:00

Re: Malé dynamo, alternátor - jak na to ?

Příspěvek od Zdd »

Takže jsem po přečtení všeho možného opustil ideu s variátorem, činskou převodovkou 1:3, také 1:5, protože se na to ve finále nedá spolehnout. Někomu se po pár kilometrech zkroutili plechy řemenice, pak se ukroutil buben spojky, najednou to začíná ztrácet výkon a nikdo neví proč, musí se toho polovina vyměnit. Řetízek se za chvíli vytáhne apod. A to nechci.
Takže začínám vyrábět vlastní převodovku přes odstředivou spojku. Díky tomu získávám přímý vývod z motoru a pomocí ozubeného řemene mohu nahánět nějaký generátor - zřejmě to bude stejnosměrný motor. Startér ruční zůstává nedotčen, tam něco připojovat je absolutní nesmysl. To teda hoši ze začátku tématu vůbec nedomysleli. A přidat další cívku vedle cívky magneta se mi taky nelíbí, zaprvé tam není moc místa, za druhé tam není úchyt a ve finále by to mohlo osoustružit setrvačník s permanentními magnety pro zapalování.
Jediná možnost je na ose za bubnem odstředivé spojky. Při stání to nebude nabíjet, ale to je nepodstatné.
Nevyznáte se někdo v této problematice ? Stačí mi cca 10-20 watů, napětí je nepodstatné díky měničům. Otáčky 3000 není problém, jen aby to zbytečně moc nevážilo a aby dané zařízení mělo dobrá ložiska, nebo jejich jednoduchou výměnu.
Řemenice 5M a šířka řemínku 9mm bude bohatě stačit, možná by stačil i řemen 3m. To se ještě musí spočítat podle generátoru.


Odpovědět